A monoki modell totális elutasításra talált, tiltakoztak ellene jogvédők, szociológusok.
2010. február 08. 08:39
p
0
0
10
Mentés
„A monoki modell a szociális szakmában totális elutasításra talált. Tiltakoztak ellene jogvédők, szociológusok, szegénységkutatók, akadémikusok stb. A vita időlegesen le is zárulhatott volna azzal, hogy az OVB nem engedte népszavazásra bocsátani a monoki polgármester kezdeményezését. Ám a szegényellenes hangulatot meglovagoló polgármester – mindenki meglepetésére – szövetségesre talált a nagypolitikában. A kártya mellett érvelők élharcosává az MDF, sőt maga Bokros Lajos vált, aki feltehetően ezzel igyekszik tematizálni a választási kampányát. (...)
A kártyán vett termékek könnyen pénzzé tehetők, naivitás azt gondolni, hogy az uzsorások verőlegényeit egy-egy plasztikkártya elriasztaná. Szomorú, de tény, hogy sem a szociális kártya, sem a bankkártya nem segít az alkoholizmuson, viszont jelentősen megnehezíti a rászorulók életét egyrészt a beváltóhelyek kötött száma, másrészt a személyes használathoz kötöttség miatt. A kártya legfontosabb célja a készpénzhasználat lehetőségének teljes kiiktatása. Ám ez a mai magyar valóságban akkor is problémás lenne, ha nem a csupán szűk körben felhasználható szociális kártyára, hanem például olyan bankkártyára utalnák a segélyeket, amellyel nem lehet készpénzhez jutni. A kártyapártiak (ideértve Bokrost is) azzal érvelnek, hogy a szociális kártya nem más, mint egy speciális bankkártya, amellyel csak bizonyos termékek (alkohol, cigaretta) nem vásárolhatók meg. És ettől majd a segélyezettek varázsütésre megfontoltabbak, az adófizetők pedig boldogabbak lesznek.
Ha ez igaz lenne, a kártya ötlete akkor is elfogadhatatlan volna, hiszen nemhogy vidéken, de még Budapesten sem lehet pusztán bankkártyával, készpénz nélkül boldogulni. Arról nem is beszélve, hogy a létfenntartáshoz nem csak alapvető élelmiszerek szükségesek, hanem például olyan köznapi dolgok is, mint a buszjegy.”
A Nyugatra „disszidált” rockzenész azt írja, mivel akkoriban egy szót sem beszélt németül, az első dolga volt, hogy minden szabad percében tanuljon németül.
Eddig őt tartották a demokraták legesélyesebb 2028-as jelöltjének.
p
1
0
5
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 10 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kispufi
2010. február 08. 13:39
kik ezek a roppant rokonszenves tejfelesszájú nyikhajok, akik épp most próbálnak lejönni a falvédőről meg a pasaréti szalonjaikból? legalább annyira körülnézhettek volna, hogy lássák, milyen náluk agyafúrtabb főokosok futottak már lesre hasonló valóságidegen, elefántcsonttoronyból interpretált elméletesdijeikkel...
>viszont jelentősen megnehezíti a rászorulók >életét egyrészt a beváltóhelyek kötött száma, >másrészt a személyes használathoz kötöttség >miatt.
Na, ez a hülyeség teteje. Ugyan már miért ugyan nehéz a beváltás? A beváltóhelyek száma kötött, de a segílyből vehető kenyér, felvágott, tej meg hasonló biztosan kapható a sarki kisboltban, oda meg úgyis járnak.
A személyes használatban pedig mi a nehéz? Ezek az emberek munkanélküliek, idejük mint a tenger, milyen nehézség van személyesen elmenni a sarki boltba???
Ez egy tipikus íróasztal melletti okoskodás.
Akinek nem tetszik a szociális kártya, mondjon egy jobb megoldást arra, hogy ne igyák meg, ne dohányozzák el, és ne hajigálják játékgépbe a gyermekek tartására felvett segélyt az un. "szülők".
Ameddig nincs jobb megoldás, addig szavazzák meg, hogy menjen, vagy maradjon a szoc. kártya.